ARCASF
CONVENȚIA NAȚIONALĂ DE SCIENCE-FICTION
ROMCON – 2016
București, 28-30 octombrie 

La Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” București

Invitați de onoare: Gheorghe Săsărman (München) și Dănuț Ungureanu (București)
Invitații speciali: Rodica Bretin (Brașov), Lucian Merișca (Iași),
Lucian Dragoș Bogdan (Alba Iulia), Marian Mirescu (Craiova).
Artist invitat special: Adrian Barbu (Cluj-Napoca).

ZIUA I, Vineri, 28 octombrie

ora 11:30 – BIBLIOTECA CENTRALĂ UNIVERSITARĂ „CAROL I” – vernisajul expoziției de carte SF și F

ora 17:30 – Vernisajul expoziției personale de B.D. ADRIAN BARBU. Prezintă MARIAN MIRESCU

ora 18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A CONVENȚIEI. CUVINTE DE SALUT. PREZENTAREA JURIULUI.

18:15 – „HIC SUNT DRAGONES. CAPCANELE DIN NISIPURILE MIȘCĂTOARE ALE PARA ȘI PSEUDOȘTIINȚEI” – conferință susținută de GHEORGHE SĂSĂRMAN

18:45 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (I)

Seminar coordonat de MARIAN TRUȚĂ și LUCIAN-VASILE SZABO

ora 18:45 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: RODICA BRETIN, LIVIU SURUGIU, NARCISA STOICA, ANA MARIA NEGRILĂ, LUCIAN DRAGOȘ BOGDAN, TEODORA MATEI

ora 19:00 – BALANSORUL LITERAR: SCRIITORI S.F. ȘI GENURILE CONEXE

Moderator: BOGDAN HRIB

Invitați: DĂNUȚ UNGUREANU și MICHAEL HAULICĂ

ora 19:40 – PREDAREA S.F.-ULUI LA ȘCOALĂ ȘI ÎN UNIVERSITATE – dialog condus de MIRCEA NAIDIN

ora 20:20 – Pauză de cafea

ora 20:30 – FILME S.F. – program coordonat de EUGEN CADARU

ora 20:50 – CITITOR, SCRIITOR, EDITOR – moderator LIVIU SURUGIU

ZIUA A II-A, Sâmbătă, 29 octombrie

ora 10:30 – CENACLU, CLUB, CERC DE S.F. LA ORIZONT SAU ORIZONTALĂ

Dialog cu GEORGE CEAUȘU, LUCIAN OANCEA și MIRCEA NANU MUNTEANU

ora 10:30 – ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI. Lecturi IONUȚ CARAGEA și NICOLAE DOBRE

ora 10:50 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: DĂNUȚ UNGUREANU, MARIAN TRUȚĂ, DOINA ROMAN, BOGDAN FICEAC, OVIDIU PECICAN, DANIEL BOTGROS

ora 10:50 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (II)

Seminar coordonat de OVIDIU PECICAN și DANIEL BOTGROS

ora 11:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI: editurile TRITONIC, EIKON, EUROSTAMPA

ora 11:30 – MARIAN TRUȚĂ ȘI DĂNUȚ UNGUREANU despre VEGETAL și MINERAL

ora 11:30 – S.F.-UL GENERAȚIEI VIITOARE – dialog cu DOINA ROMAN, LEONARD OPREA și ANAMARIA BORLAN

ora 12:00 – Pauză de cafea

ora 12:15 – BALANSORUL LITERAR.  Moderator MARIAN COMAN

Invitați: RODICA BRETIN, LIVIU SURUGIU, DANIEL TIMARIU

ora 12:15 – ORIZONTURI ALE TRADUCERII. Panel condus de ANTUZA GENESCU

ora 12:15 – PASTILA DE IMAGINAȚIE. CONCURS. Prima turnantă

ora 12:45 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI – editurile  TRACUS ARTE și MILLENNIUM BOOKS

ora 13:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (III). Seminar coordonat de VOICU BUGARIU și ADRIAN BUZDUGAN

ora 13:45 – PAUZĂ DE PRÂNZ

ora 15:30 – PASTILA DE IMAGINAȚIE. Concurs. A doua turnantă

ora 15:30 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: GHEORGHE SĂSĂRMAN, ROXANA BRÂNCEANU, OVIDIU PECICAN, ALEXANDRU LAMBA

ora 15:30 – LEGOFANTASIA – competiție pentru copii coordonată de SIMONA HUPOV

ora 16:00 – LANSĂRI DE CĂRȚI editurile  TRITONIC și TRACUS ARTE

ora 16:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (IV). Seminar coordonat de BOGDAN FICEAC

ora 16:30 – COPERTA VINDE CARTEA. Dialog HORIA NICOLA URSU – BOGDAN HRIB

ora 16:30 – ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI. Lecturi fidele ADRIAN BUZDUGAN

ora 16:30 – BALANSORUL LITERAR (III). Moderator RODICA BRETIN. Invitați: LUCIAN-VASILE SZABO, OVIDIU PETCU, LAVINIA CĂLINA

ora 17:15 – „PENTRU O RESETARE A PROMOVĂRII AUTORULUI”, conferință suținută de DĂNUȚ UNGUREANU

ora 17:30 – PASTILA DE IMAGINAȚIE (III). Concurs.

ora 17:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE REVISTE ȘI PUBLICAȚII S.F. Cu participarea lui CORNEL SECU, MARIAN COMAN și ALEXANDRU LAMBA

ora 17:30 –ALIEN ROCK & ROCK SI SCIENCE-FICTION – program realizat de GHEORGHE TĂNASE

ora 18:00 (LIBRĂRIA CĂRTUREȘTI) Lansarea cărții „ADEVĂRATA CRONICĂ A MORȚII LUI YEȘUA HA-NOZRI” de GHEORGHE SĂSĂRMAN (editura Polirom, 2016)

ora 18:30 – MARTORII. Film după scenariul lui BOGDAN FICEAC. Regia DAN PIȚA și ȘERBAN MARINESCU

ora 19:00 – Oamenii & blogurile lor: Florin Stanciu (Golem XIV), Silvia Penciulică (Cu mintea la SF), Liviu Szoke (Fan SF), Siviu Mihai Gheorghe (Assassin CG), Ileana Andreea Drop (Nantan Lupan), Lucian Dragoș Bogdan (Lucian Bogdan)

ora 19:00 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: OVIDIU PETCU, ANTUZA GENESCU, LUCIAN MERIȘCA, DANIEL TIMARIU, DARIUS LUCA HUPOV, MIRCEA BĂDUȚ

ora 19:15 – SPECTACOL DE TEATRU –  IMPROVIZAȚIE, cu formația…

ora 19:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI. Editurile LIMES și PAVCON: EXTRATERESTUL, de CONSTANTIN D. PAVEL, SECRETUL EMISFEREI, DE TRAIAN BĂDULESCU, NERECURGEREA LA FORȚA ȘI LA AMENINȚAREA CU FORȚA, DE OVIDIU VIȚAN , SCORNITURI SPĂIMÂNTĂTOARE, DE CĂTĂLIN PAVEL, RANGKOOK DE CONSTANTIN D. PAVEL, VENDETTA LUI UCIGĂ-L TOACA, DE OVIDIU VIȚAN, EREZIA EGUMENULUI GLICHERIE, DE DAN NINOIU. PARTICIPĂ AUTORII.

ora 20:20 – PAUZĂ

ora 20:45 – BALUL S.F.

ZIUA A II-A, Duminică, 30 octombrie

ora 10:00 – LEGOFANTASIA (II) – Program special pentru copii condus de SIMONA HUPOV

ora 10:30 – PREZENTARE ȘI LANSĂRI DE CĂRȚI. Editurile CORESI, BOOKSEXPRES și MILLENNIUM BOOKS

ora 10:30 – DE LA TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI LA TEHNOLOGIA VERDE. Dialog cu LUCIAN MERIȘCA

ora 11:00 – CLUBURI, CENACLURI, ASOCIAȚII S.F. Simpozion condus de ANAMARIA BORLAN și LUCIAN-VASILE SZABO

ora 11:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (V). Seminar condus de LUCIAN DRAGOȘ BOGDAN

ora 11:00 – PASTILA DE IMAGINAȚIE (IV). Concurs

ora 11:00 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: NICOLAE DOBRE, EUGEN CADARU, LAVINIA CĂLINA

ora 11:30 – BASMELE PREZENTULUI. SÂNZIANA POPESCU despre ANDILANDI

ora 11:30 – GRAFICA ȘI S.F.-UL. Dialog cu ADRIAN BARBU

ora 11:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI: editurile EUROSTAMPA și ADENIUM

ora 12:00 – Premierea câștigătorilor concursului de schițe și proiecte de urbanism „BUCUREȘTIUL PESTE O SUTĂ DE ANI”, organizat cu sprijinul Asociației Studenților din Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”

ora 12:30 – EFECTELE SPECIALE ÎN FILMUL S.F. – prezentat de DARIUS LUCA HUPOV

ora 13:15 – Premierea câștigătorilor concursului „ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI”

ora 13:45 – ACORDAREA PREMIILOR NAȚIONALE PENTRU ARTĂ ȘI LITERATURĂ S.F.

ora 14:30-15:30 – PAUZĂ DE PRÂNZ

ora 15:30 – MARTORII (II). Film realizat după scenariul lui BOGDAN FICEAC. Regia DAN PIȚA și ȘERBAN MARINESCU

ora 16:00 – TURISMUL VIITORULUI ȘI VIITORUL TURISMULUI – DE LA AGENTUL-ROBOT LA CĂLĂTORIILE SPAȚIALE – conferință susținută de TRAIAN BĂDULESCU

ora 16:00 – DESPRE IMPOSTURĂ, ÎNCĂ O TURĂ. Seminar condus de LEONARD OPREA

ora 17:00 – VIITORUL ROMCON DE LA BRAȘOV. Scurtă prezentare făcută de cenaclul ANTARES din Brașov

ora 17:30 – FILME S.F. Program coordonat de EUGEN CADARU

ora 18:00 – CONCLUZIILE COMITETULUI DE ORGANIZARE

ora 18:45 –  ÎNCHIDEREA LUCRĂRILOR CELEI DE-A 27-A EDIȚII ROMCON